The International Water Association
Läs- och publiceringsavtal
Forskare vid Lunds universitet kan använda olika avtal för att publicera open access. Avtalen ger författaren lägre APC-kostnad och förenklad hantering av administrativa processer. Läs mer om villkoren för avtalet här.
Om avtalet
Via avtalet får forskare vid Lunds universitet 25% rabatt på avgiften för publicering av OA-böcker samt nerförhandlad APC-avgift vid open access-publicering av artiklar i förlagets tidskrifter.
Corresponding author måste vara knuten till Lunds universitet i artikeln eller boken.
Artiklar publiceras under licensen CC BY.
Tidskrifter som ingår
Tidskrifter som ingår i detta eller andra aktuella publiceringsavtal hittas med hjälp av vår söktjänst där alla tidskriftstitlar finns samlade.
Sök efter tidskrifter som ingår i aktuella förlagsavtal
Arbetsflöde för författare
Publiceringsavgiften tas bort automatiskt via RightsLink när förlaget kan identifiera att corresponding author är knuten till Lunds universitet. För att underlätta identifieringen är det viktigt att vara tydlig med affilieringen till Lunds Universitet och att skicka manuskript med LU- eller LTH epost-adress.
I sista steget i inlämningsprocessen ska ett open access-alternativ väljas och ett APC-belopp godkännas. Beloppen ska visa noll om systemet identifierat att författarens organisation ingår i ett avtal.
En mer detaljerad beskrivning av hela arbetsflödet finns på förlagets webbplats.
Instruktioner för att ta del av avtalet på förlagets webbplats
Publiceringskostnader vid Lunds universitet
Delar av kostnader för publicering, både inom avtalen och som bekostas med det extra publiceringsstödet, faktureras senare till fakulteterna. Beroende på hur din fakultet väljer att hantera kostnaderna kan författaren få betala en del av publiceringsavgiften i ett senare skede.
Kontakt
För frågor om avtalet eller om open access-publicering, kontakta
publicera [at] lub [dot] lu [dot] se