Samlingens historia
Samlingen köptes i Berlin på 1930-talet av Carl Schmidt, professor i koptologi och antikvitetshandlare. På en del av de omslag som använts för förvaring av papyrerna finns anteckningen "Nahm", vilket kan betyda att Carl Schmidt i sin tur köpt en del av papyrerna av Maurice Nahman, antikvitetshandlare med verksamhet i Kairo och Paris.
Innehållet
Papyrerna utgör ingen enhetlig samling, varken tidsmässigt, geografiskt eller innehållsmässigt. Här finns framför allt dokumentära papyrer men också litterära. Det ligger många århundraden mellan de äldsta och de yngsta papyrerna, och de kommer från olika platser i Egypten. Vissa är fullständiga, andra inte; några är i gott fysiskt skick, andra inte. De skiljer sig också åt i fråga om skrifttyper. Inga rullar finns i samlingen, endast blad som antingen aldrig varit mera än ett enstaka blad eller som varit del i en rulle.
Bland papyrerna finns t. ex. ett kort avsnitt av en sång ur Iliaden av Homeros, ett fragment av en text av historieskrivaren Thukydides, delar av en astronomisk kalender, åtskilliga texter relaterade till administrationen av templet i samhället Bakchias (dagens Kom Umm-el-Atl), kvitton, arrendeavtal och brev.
Webbansvarig: webbansvarig@ub.lu.se
Ansvarig
utgivare: Universitetsbiblioteket, Lunds universitet
Uppdaterad: 2010-01-18